fill in the blank with the correct degree of adjective,use the verbos in parentheses
pear: kilo $0.75 banana: kilo $1.50
orange: kilo $0.75 strawberries: kilo $2.00
1)the strawberries are__________ (expensive)the bananas.
2)the oranges are ___________(cheap)the bananas
3)the strawberries are _____(expensive)of al
4)for me,________(tasty)fruit is the strawberrie
5)the pears are_______(juice)the aranges
6)salvadoran typical food is considered one of_______(good)in the world
7)the pesar is not______(caloric)the banana
8)the________(heavy)orange in the world weighs 3.44 kg
Respuestas
Respuesta dada por:
1
Respuesta:
kilo $0.75 $0.75
Explicación:
Preguntas similares
hace 4 años
hace 4 años
hace 4 años
hace 7 años
hace 8 años